Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

WiK partnerem wystawy 97 w Galerii Sztuki Współczesnej

12 października, o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż wystawy 97. Partnerem wystawy, jak i całej galerii jest Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o. o. 

97 to fragment daty z poprzedniego stulecia. Tytuł spoza „teraz" i z miejsca eks-centrycznego - miasta położonego poza centrum, z wszelkimi konsekwencjami społeczno-kulturowymi tego usytuowania. Miasta o realiach artystycznych zdecydowanie „obok" aktualnego obiegu sztuk wizualnych. Opole'97 stojące w rozległej kałuży powodzi tysiąclecia jest nieco nierzeczywiste - niewyraźne, dziurawe i fragmentaryczne. Przefiltrowane przez specyficzne zdolności rejestracyjne pamięci i ograniczony sygnał koloru kaset VHS. Wspólna prezentacja Zbigniewa Natkańca i jego byłych uczniów z opolskiego „plastyczniaka" - Gregora Gonsiora, Tomasza Mroza i Radka Szlagi bierze początek w tej właśnie rzeczywistości. Rzeczywistości oddalonej o dwie dekady, a więc siłą rzeczy nieaktualnej już a także w pewnej mierze niespójnej - podzielonej na cztery, nie zawsze przystające do siebie, pola pamięci autobiograficznej. Wystawa stanowi swoisty hommage à - hołd dla inspirującego nauczyciela - ale jednocześnie ucieka od tej konwencji, stając się artystyczną konfrontacją. - tak wystawę komentuje Łukasz Kropiowski, kurator.

Prace 4 opolskich artystów można oglądać do 19 listopada.  Natomiast 28.10 w ramach "Drzwi otwartych GSW" o godz.17.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

 

 

Wersja XML