Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Drodzy Współpracownicy Wodociągów i Kanalizacji w Opolu Sp. z. o.o.

Szanowni Państwo,

Drodzy Współpracownicy Wodociągów i Kanalizacji,

Zwracamy się do Was tą drogą, bo chcemy bezpośrednio opisać Wam sytuację, która w tej chwili rozgrywa się w naszej firmie.

Od kiedy pojawiliśmy się w WiK Opole, nie raz byliśmy przez Was informowani o złym traktowaniu i strachu jaki część z Was odczuwa na widok Prezesa. Chcemy temu zaradzić. Zależy nam na tym, żeby atmosfera pracy była lepsza, a między zarządem firmy a pracownikami panowało zaufanie i życzliwość. Skończymy z krzykiem, poniżaniem i nieuzasadnionym przerzucaniem ludzi na przypadkowe stanowiska pracy.

Prezes firmy nie może niestety znieść tego, że jego nieograniczona władza znalazła wreszcie swoje granice, a informacje o jego agresji dotarły skutecznie do właściciela oraz części mediów.

Próby powstrzymania przez niego działań naprawczych nie tylko są nieskuteczne, ale jeszcze bardziej motywują nas do walki o naprawienie sytuacji. Potrzebujemy do tego Waszego wsparcia i zrozumienia. I o to chcemy Was prosić.

Wizyta policji w naszej firmie, może miała nas zniechęcić do mówienia prawdy. Kwestie, które policja jednak wyjaśnia, nie zawierają w sobie błędów, które mogłyby nas obciążać, a już na pewno nie są to zaniedbania, które przyniosły naszej firmie straty. Firma, która wzięła udział w przetargu na dostawę energii elektrycznej, to renomowany duży podmiot obrotu energią z ponad 20 letnią tradycją. Wycofując się z umowy z WiK, w podobny sposób postąpiła z kilkoma innymi firmami. Na umowę z nią WiK nie poniósł straty. Wręcz przeciwnie firma po zaledwie kilku dniach kontraktu zapłaciła milion złotych odstępnego. Te pieniądze zasiliły kasę WiK. Owszem płacimy teraz wyższe stawki za energię elektryczną, ale są one wynikiem powszechnej drożyzny i inflacji, która panuje teraz w całym kraju. Podobne stawki płaca inne przedsiębiorstwa w Polsce. Bez obaw oczekujemy na sprawne wyjaśnienie sprawy przez prokuraturę.

Zarzuty, które postawiła nam jedna z gazet „dobrej zmiany”, że to my mobbingujemy, traktujemy jako kolejną próbę odwrócenia uwagi od tego co prezes robi w naszej firmie. Znacie nas i wiecie czego się po nas spodziewać. Sami zatem możecie ocenić ten zarzut. Nie mamy nic do ukrycia i mamy także przekonanie, że zachowujemy się wobec Państwa w sposób uczciwy – ale oczywiście ta ocena pozostaje po Państwa stronie.

W konsekwencji tych wydarzeń właściwe kroki podejmie Rada Nadzorcza Spółki – my natomiast jako dwóch członków zarządu zgłosimy zaistniały fakt do stosownych organów publicznych, które powołane są do rozwiązywania takich zdarzeń. Jesteśmy zdania – iż dobrym rozwiązaniem tej sytuacji jest – oprócz naszych działań – propozycja Rady Nadzorczej dotycząca powołania niezależnego podmiotu od Spółki, który wyjaśni rzetelnie całą sprawę. Naszym zdaniem to jest właściwy kierunek w tej sytuacji, który pozwoli wyjaśnić skrupulatnie i wnikliwie wszystkie zdarzenia jakie miały miejsce.

Istotną kwestią, którą chcielibyśmy Państwu przekazać jest fakt, iż o pierwszych sygnałach dotyczących wieloletnich działań mobbingowych ze strony Prezesa Jakiego w stosunku do niektórych pracowników dowiedzieliśmy się w styczniu 2022 roku, gdzie w anonimowym piśmie skierowanym do nas zostaliśmy poinformowani o wielu zachowaniach Prezesa Jakiego noszących znamiona długofalowego mobbingu. Od tego momentu część pracowników nie mogąc dłużej znosić wieloletniego i uporczywego nękania oraz zastraszania postanowiła poprosić nas o możliwość przekazania relacji o swojej sytuacji Radzie Nadzorczej Spółki co miało miejsce na dwóch kwietniowych posiedzeniach Rady.

Nawiązując do nieprawdziwej retoryki medialnej z ostatnich dni NTO i TVP3 Opole mogą Państwo wyrobić sobie sami zdanie, iż problem mobbingu Prezesa ma dłuższą historię niż domniemane nieprawidłowości związane z przetargiem na energię elektryczną. Naszym zamiarem nie jest – jak sugeruje Prezes Jaki – „przykrycie” tematu przetargu, ale rzetelne wyjaśnienie zdarzeń i incydentów których autorem od wielu lat był Prezes Jaki.

Odnosząc się do braku rzetelności informacji podawanych przez niektóre opolskie media – pod rozwagę Państwa podajemy także wczorajszą informację, że Polska w Rankingu Wolności Mediów spadła na 66. miejsce. To najgorszy wynik naszego kraju w historii. W 2015 roku Polska była plasowana na 18 miejscu – więc mamy do czynienia z gigantycznym spadkiem wiarygodności, należności i wolności mediów w naszym kraju. W uzasadnieniu kolejnego spadku czytamy, że zadecydowały o nim głównie przejęcie kontroli nad mediami publicznymi przez rząd, która przejawia się m.in. zakupem przez państwową spółkę sieci gazet regionalnych w tym Nowej Trybuny Opolskiej, a także skrajnym upolitycznieniem funkcjonowania Telewizji Polskiej – w tym jej oddziałów regionalnych.

Mamy pełną świadomość, iż aktualna sytuacja w Spółce nie jest dla Państwa komfortowa i z niepokojem Państwo obserwujecie rozwój sytuacji. Z naszej strony podejmujemy działania, aby tą sytuację jak najszybciej rozwiązać, abyśmy mogli realizować naszą misję i aby sytuacja w Spółce jak i praca na jej rzecz przynosiła Państwu jak największą satysfakcję i dumę.

Na koniec chcemy Was uspokoić, że nasza firma, wbrew twierdzeniom prezesa jest w dobrej kondycji finansowej i jedyne co w niej nawala to atmosfera pracy niszczona przez prezesa. WiK to firma z piękną tradycją i dużym dorobkiem. Nie byłoby tego bez Waszego wkładu pracy i poświęcenia. Chcemy Wam za to podziękować i obiecujemy, że dołożymy starań o to aby wrócił dobry wizerunek i wzorowa atmosfera pracy.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – pozostajemy do Państwa dyspozycji. Chętnie się z Państwem spotkamy i przedstawimy obraz sytuacji – jeśli będą Państwa zainteresowani – prosimy o zgłoszenie do Biura Zarządu – spotkamy się z każdym z Państwa.

Agnieszka Maślak - Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych i Inwestycyjnych

Sebastian Paroń - Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomicznych

Wersja XML