Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

19 Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury na spotkania z pisarzami i ludźmi kultury w ramach 19 Opolskiej Jesieni Literackiej. Podczas wydarzenia Miejska Biblioteka Publiczna uczci pamięć dwóch patronów roku 2021. Za sprawą koncertu inaugurującego cały cykl wydarzeń wspomniany będzie Tadeusz Różewicz – wybitny poeta, dramaturg i prozaik, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Drugim bohaterem OJL, którego biblioteka przypomni będzie najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki – Stanisław Lem.

Inauguracja 19 Opolskiej Jesieni Literackiej odbyła się 3 listopada 2021 r. o godzinie 18:00 w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki (ul. Piastowska 14A). Pozostałe wydarzenia z programu, na które wstęp jest wolny odbywać się będą w budynku Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (ul. Minorytów 4). Ponadto z okazji Roku Lema spotkamy się z Agnieszką Gajewską, profesorką literaturoznawstwa, która opowie o swojej najnowszej książce Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku.

Program 19 Opolskiej Jesieni Literackiej składa się w wielu spotkań autorskich, podczas których uczestnicy będą mili okazję poznać gorące pozycje na rynku wydawniczym, a także spotkać się z wybitnymi autorami twarzą w twarz.

W pierwszym tygodniu OJL spotkamy się z Cezarym Łazarewiczem – dziennikarzem, reporterem i publicystą, którego reportaż Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka otrzymał Nagrodę Literacką Nike. Opisana przez Łazarewicza historia została zekranizowana i we wrześniu trafiła do kin. O tym, co śmieszyło i śmieszy Polaków porozmawiamy z profesorem Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem, a to za sprawą ich wspólnej książki A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy. W kolejnych dniach opolską książnicę przy Minorytów 4 odwiedzą trzy dziennikarki. Wspólnie z Moniką Śliwińską zajrzymy za kulisy Wesela Stanisława Wyspiańskiego i przyjrzymy się losom bohaterek dramatu. Dzięki książce Domy pisarzy Marzeny Mróz-Bajon poznamy tajemnice ulubionych literatów autorki, gdyż ta podążając za ich słowami trafia prosto do ich domów. Dziennikarka TVN24, Katarzyna Zdanowicz, opowie o książce Zawsze mówi, że wróci, która stanowi zapis dziewięciu rozmów z żonami polskich himalaistów. Są to historie pełne lęku, niepewności, często dumy, ale także rozpaczy.

Jako, że Opole nosi miano Stolicy Polskiej Piosenki w bibliotece będzie muzycznie i to nie tylko za sprawą koncertu, ale także dzięki literaturze!

Po trzech latach nieobecności Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu po raz drugi odwiedzi Eustachy Rylski – prozaik, eseista, autor sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych, który tym razem napisał zbiór esejów przepełnionych muzyką, czarem i urokiem włoskiego lata, niespieszną samochodową włóczęgą przez południową Europę. Jadąc Rylskiego to podróż po wspomnieniach, najpiękniejszych europejskich zakątkach, ważnych tekstach kultury i wszechobecnej muzyce. Sylwia Gawłowska natomiast przybliży słuchaczom różne oblicza autorskości Grzegorza Ciechowskiego. Książka Gawłowskiej jest pierwszą monografią poświęconą analizie twórczości wybitnego kompozytora, autora tekstów piosenek, wokalisty, producenta i poety – lidera zespołu Republika. 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu będzie okazja do spotkania z laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Prosto z Górnego Śląska do Opola przyjedzie Zbigniew Rokita, autor reportażu Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku.

Nagrodzony jedną z najważniejszych polskich nagród literackich pisarz opowie o wstrząsającej historii Górnego Śląska. Jak mówi sam Rokita: „Napisałem tę książkę bo mogłem. Miałem to szczęście, że to ten jeden mój temat, który mogłem przepuścić i napisać przez siebie”. Dzięki tej książce wielu z nas pozna Śląsk na nowo.

Podczas 19 edycji Opolskiej Jesieni Literackiej nie zabraknie także spotkań z twórcami poezji.

Do świata poezji wprowadzi nas Jerzy Illg, który od blisko 40 lat stanowi jednoosobowy dział poetycki w Wydawnictwie Znak. Dzięki temu miał on szczęście poznać wielu poetów, a z niektórymi blisko się zaprzyjaźnić, odwiedzał ich lub spotykał w miejscach dla nich znaczących, przeżywał przygody, bez których nie byłby tym, kim jest. W ostatnim dniu literackiej jesieni będziemy mogli wsłuchać się w dwugłos na temat pisania i czytania poezji. O swoich najnowszych książkach, tj. Podwójnym wahadle i Promieniowaniu tła rozmawiać będą Jacek Podsiadło i Paweł Próchniak.

Nie zapominajmy, że Opolska Jesień Literacka to także okazja do zaprezentowania czytelnikom lokalnego środowiska literackiego. Jeden z wieczorów poetyckich poświęcony będzie spotkaniu opolskich poetów ze Związku Literatów Polskich i Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Wśród tego grona znajdą się tacy autorzy jak: Renata Blicharz, Edmund Borzemski, Kordian Michalak, Teresa Nietyksza, Ludmiła Sobolewska, Teodozja Świderska i Piotr Żarczyński. Podczas osobnego spotkania o swoich lirykach opowie Adrianna Jarosz. Poetka zaprezentuje najnowszy tomik Krawiec snów. Spotkamy się także z pochodzącym z Popielowa poetą i aptekarzem – Walterem Pyką, który skoncentruje się na wątkach miłosnych w swojej lirycznej twórczości.

Poza licznymi reportażami, biografiami i sporej ilości poezji nie zabraknie również spotkania wokół prozy. Ten gatunek literacki reprezentowany będzie przez Zośkę Papużankę.

W przedostatnim tygodniu opolskiego święta literatury do biblioteki przy Minorytów 4 przyjedzie Zośka Papużanka – pisarka nominowana do Literackiej Nagrody Nike w 2013 roku oraz do Paszportów „Polityki” w roku 2012 za swoją debiutancką powieść Szopka. W maju tego toku premierę miała jej powieść Kąkol, stanowiąca zapis historii rodzinnych. Na granicy opowieści i literatury faktu uplasowała się Sylwia Stano ze swoją książką Oto jest Kaśka, o której Wojciech Bonowicz pisze: „Ta książka działa jak wiersz – nie tylko fabułą, ale też formą. Oszczędny styl, w którym nie ma jednego zbędnego słowa, pozwolił okiełznać żywioł, jakim jest główna bohaterka”.

Z racji, że Opolska Jesień Literacka jest też świętowaniem sztuki, w budynku MBP będzie miała miejsce wystawa prac Patrycji Longawy ilustratorki i graficzki. Artystka zaprezentuje swoje plakaty związane z literaturą i literackością. Poza tą wystawą biblioteka zaprasza także na wydarzenia towarzyszące opolskiej jesieni. W ramach trwającego Roku Różewicza w holu biblioteki prezentowane będą plakaty ze zbiorów Dydo Poster Collection – Różewicz w plakacie. Natomiast przed budynkiem biblioteki pojawi się ekspozycja z ilustracjami Józefa Wilkonia, które artysta wykonał do baśni Bolesława Leśmiana Baśń o rumaku zaklętym

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program wydarzeń: www.mbp.opole.pl

Brak opisu obrazka

Wersja XML